Niezbędnik kajakarza, czyli co zabrać ze sobą w podróż

Walizka czy plecak? Polecamy worek żeglarski, który doskonale mieści się w dziobie kajaka. Nie mając własnego można taki worek wypożyczy w naszej wypożyczalni AS-TOUR. Niezłym rozwiązaniem są zamykane worki na śmieci, np. o wymiarach 30/50cm, jest to wersja praktyczna i tania. Worki takie można swobodnie rozmieści w kajaku. Miękka torba podróżna też się zmieści pod warunkiem, że nie będzie za duża Pamiętajcie, żeby zawsze pamiętać o ilości worków i toreb zabranych na spływ i przeliczaniu ich przy opuszczaniu obozowiska lub przenoskach. Nie polecamy plecaków ze stelażem i walizek!!! Przyda się również wodoszczelne etui na komórkę i na aparat fotograficzny.

Noc pod gwiazdami. Przed wyprawą warto sprawdzić materac i namiot, zaimpregnować tropik. Pamiętajmy też o latarce, fince, sztućcach (niezbędnik) . Biwakowanie dozwolone jest tylko na oznakowanych polach namiotowych, są one oznaczone na każdej mapie szlaku. Opisy szlaków dostępne są w naszej wypożyczalni.

Bikini i polar. Przy pakowaniu bagażu należy pamiętać, że pogoda nawet w środku lata bywa bardzo zmienna. Więc oprócz spodenek i kąpielówek na pewno przyda się polar, bluza lub sweter oraz długie spodnie. Oprócz klapek, radzimy zabrać też pełne buty, a kurtka przeciwdeszczowa i nakrycie głowy chroniące przed palącym słońcem to absolutny mus.

Nie tylko polopiryna. Przed wyjazdem warto odwiedzić aptekę, oprócz leków na przeziębienie radzimy zakup: środków przeciw komarom, maści po ukąszeniu, kremów lub balsamów do opalania z wysokim filtrem, maści na oparzenia słoneczne, środków opatrunkowych. Nie zapominajmy też o układzie pokarmowym, nie zawsze nasz organizm dobrze znosi zmianę odżywiania.

Kiełbasa ogniskowa i konserwa turystyczna. Planując ilość prowiantu, warto sprawdzić czy na szlaku są możliwości uzupełniania zapasów. W opisach rzek są informacje, gdzie znajdują się sklepy spożywcze. W większości przypadków nie ma sensu zabieranie ze sobą z domu żywności na tygodniową wyprawę, chyba, że wybierzemy mało uczęszczany szlak.

Wędka czy sardynki w puszce? Nie ma jak świeża rybka, ale zanim wyruszymy na połów warto dowiedzieć się czy oprócz karty wędkarskiej nie będzie potrzebne nam dodatkowe zezwolenie na wędkowanie na konkretnym akwenie. Zezwolenia takie sprzedawane są w sklepach wędkarskich w danym regionie.

Karta czy gotówka? Wybierając się na spływ, szukamy raczej miejsc o niezwykłych walorach przyrodniczych, malowniczych rzek meandrujących pośród pasów itp., wiec proszę się nie dziwić, ze w napotkanych wioskach nie znajdziemy bankomatów a i miejsc, gdzie można zapłacić kartą jest niewiele.


Drukuj   E-mail